Historia

31 grudnia 1974 r. Zakład Przemysłu Konfekcyjnego „Latona” rozpoczął budowę własnego przedszkola na osiedlu im. Wojska Polskiego przy ul.Obr.Westerplatte 1. Była to część miasta, która w owym czasie rozbudowywała się. Coraz więcej rodzin rozwojowych znajdowało tu miejsce zamieszkania. Lokalizacja placówki była więc uzasadniona. Przedszkole oddano do użytku w marcu 1975 roku.

Przez pierwsze 4 miesiące działały tylko dwa oddziały przyjmując 42 dzieci. Od września 1975 roku przedszkole dysponowało już 120 miejscami. Posiadało 4 sale zabaw i salę gimnastyczną. Powstało jako inwestycja towarzysząca wybudowanego zakładu, wchodzącego w skład kompleksu gospodarczego „Teofilów” 1. Do placówki przyjmowano przede wszystkim dzieci pracowników zakładu konfekcyjnego. W związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na miejsca, we wrześniu 1981 roku zaadoptowano salę gimnastyczną na salę zabaw i otworzono piąty oddział. Niestety pogorszono w ten sposób warunki pobytu dzieci w przedszkolu. Pogorszyła się również praca nauczycielek. Grupy przedszkolne były przepełnione, liczyły od 28 do 35 dzieci.

Pierwszą dyrektorką przedszkola była Pani Lucyna Anioł (1975-78), następnie Pani Sobiesława Swaczyna (1978-79) oraz Pani Janina Chwiałkowska (1979-82). W 1982 roku stanowisko dyrektora objęła Pani Jadwiga Pisera. Pełniła tą funkcję do 1999 roku. Od września 1999r do sierpnia 2014 dyrektorem przedszkola była Pani Małgorzata Dośpiał. Obecnie tę funkcję piastuje Pani Ewa Bagińska.

Organizacja pracy w placówce kształtowała się różnorodnie w zależności od zapotrzebowania. Od 1975 roku do 1981 działały cztery oddziały, z którego każdy liczył 35 dzieci. W latach 1981 - 1990 działało już pięć oddziałów, które liczyły przeciętnie około 30 dzieci w grupie. Od 1990 roku liczba oddziałów zwiększyła się do 7 i dzieci uczęszczały do przedszkola w systemie zmianowym. Zmianowością objęte były dzieci sześcioletnie, które przychodziły na tzw. minimum programowe. Od roku 2014 przedszkole posiada 5 oddziałów.

Zakład opiekujący się placówką starał się jak najlepiej wywiązywać z tej funkcji. Przeprowadzał naprawy, prace malarskie, udostępniał autokary na wycieczki itp. Aby urozmaicić i uprzyjemnić dzieciom pobyt zorganizowano również ogródek. Dzieci mogły bawić się na zjeżdżalniach, przeplotniach i huśtawkach. W 1990 roku opiekę nad placówką przejęło miasto. Placówka otrzymała nazwę Przedszkole Miejskie Nr 5 w Ozorkowie zwane przez rodziców „Wesołą Piątką”. Aby dziecko traktowało przedszkole jak drugi dom, starano się stworzyć dzieciom sprzyjającą atmosferę. Organizowano różnorodne wycieczki autokarowe pozwalające im poznać najbliższe otoczenie, jego zabytki i historię. Zapraszano znanych ludzi: sportowców, magików, pisarzy.

Od 2001 roku przedszkole posiada swoje logo, barwy i sztandar. Dzieci biorą udział w różnorodnych konkursach organizowanych na terenie miasta a także przez czasopisma dla dzieci i producentów artykułów dziecięcych. Od 1998 roku przedszkole jest organizatorem konkursu „Śpiewające Przedszkolaki”. Wszedł on na stałe do kalendarza imprez miejskich.

W 2015 roku obchodziliśmy uroczyście jubileusz 40 lecie powstania naszej placówki, którą wszyscy nasi przyjaciele nazywają Wesołą Piątką.

Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Pracowników administracji i obsługi, Rodziców - przedszkole cieszy się wysoką marką.